ECQ-P1H102GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECQ-P1H102GZ
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 2% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
1000pF
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
12.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Depth :
4.5mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Diameter :
500 µm
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.335Lx0.177W 8.50mmx4.50mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Applications :
High Frequency, Switching
Series :
ECQ-P(Z)
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
25mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
ECQ-P1H102GZ
Introducing Film Capacitors Panasonic ECQ-P1H102GZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, ECQ-P1H102GZ pinout, ECQ-P1H102GZ datasheet PDF, ECQ-P1H102GZ amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECQ-P1H102GZ ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.