ECO-S1EP273DA
Mfr.Part #
ECO-S1EP273DA
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP
Series :
TS-UP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Ripple Current @ Low Frequency :
6.21A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Leakage Current :
2.46475mA
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Pitch :
10mm
Capacitance :
27000μF
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.4
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
7.142A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
45mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ECO-S1EP273DA
Panasonic ECO-S1EP273DA
TS-UP 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In