ECMT1V2017H-2R0-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECMT1V2017H-2R0-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet
Download
Description
CHOKE COMMON MODE 2.0MH THT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Common Mode Chokes
Product :
Common Mode Chokes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Inductance :
2 mH
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) (Max) :
80mOhm
Voltage Rating - AC :
250V
Features :
Self Resonant Frequency :
976 kHz
Height :
17 mm
Number of Lines :
2
Series :
ECMT1V20
Approval Agency :
Product Status :
Active
Inductance @ Frequency :
2 mH @ 1 kHz
Height (Max) :
0.669" (17.00mm)
Termination Style :
Through Hole
Current Rating (Max) :
1.5A
Filter Type :
Power Line
Ratings :
Voltage Rating - DC :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tray
Package / Case :
Vertical, 4 PC Pin
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.768" L x 0.768" W (19.50mm x 19.50mm)
Number of Channels :
1 Channel
Length :
19.5 mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
ECMT1V2017H-2R0-R
Eaton-Electronics Division ECMT1V2017H-2R0-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD