ECK-F1E473ZVE
Mfr.Part #
ECK-F1E473ZVE
Description
CAP CER 0.047UF 25V Z4V RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
Z4V
Series :
ECK
Diameter :
8.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
8.5mm
Lead Style :
Straight
Capacitance :
0.047µF
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
20mm
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
Radial, Disc
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
-20% +80%
Datasheets
ECK-F1E473ZVE
Panasonic ECK-F1E473ZVE
ECK 0.047μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Z4V 0.335Dia 8.50mm -25°C~85°C Through Hole Radial, Disc
ECK-F1E473ZVE Overview
Programs on this device are of 0.335Dia 8.50mm size/dimension.Temperatures greater than -25°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Z4V being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
ECK-F1E473ZVE Features
a size/dimension of 0.335Dia 8.50mm
with Z4V being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V