ECK-ANA101MB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECK-ANA101MB
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter :
11mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
Safety
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
100pF
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Ratings :
X1, Y1
Width :
8mm
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Multilayer :
No
Operating Temperature :
-25°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
11mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
NS-A
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Pitch :
10mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
Y5P B
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
20mm
Surface Mount :
No
Datasheets
ECK-ANA101MB
Panasonic ECK-ANA101MB
NS-A 100pF Ceramic Capacitor ±20% Y5P B 0.433Dia 11.00mm -25°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
ECK-ANA101MB Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.433Dia 11.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5P B.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 250V.
ECK-ANA101MB Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V