ECJ-ZEB0J104M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECJ-ZEB0J104M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Depth :
300μm
Temperature Coefficient :
X5R
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
330.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.3mm
Capacitance :
0.1μF
Series :
ECJ
Voltage - Rated DC :
6.3V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Length :
0.6mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Width :
0.3mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X5R
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ECJ-ZEB0J104M
Panasonic ECJ-ZEB0J104M
ECJ 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
ECJ-ZEB0J104M Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
ECJ-ZEB0J104M Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V