ECJ-0EB1C224K
Mfr.Part #
ECJ-0EB1C224K
Description
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Multilayer :
yes
Depth :
500μm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
0.22µF
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
ECJ
Temperature Characteristics Code :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
ECJ-0EB1C224K
Panasonic ECJ-0EB1C224K
ECJ 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
ECJ-0EB1C224K Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
ECJ-0EB1C224K Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V