ECH350R-12P-BK
Mfr.Part #
ECH350R-12P-BK
Description
TERM BLK 12POS 3.50MM HDR
Stock
100
In Stock :
100
Pitch :
0.138 (3.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Type :
Through Hole
Positions Per Level :
12
Number of Positions :
12
Color :
Black
Voltage - UL :
300 A
Features :
Wire Gauge or Range - mm² :
Current - IEC :
14A
Current - UL :
8 A
Voltage - IEC :
320 A
Wire Gauge or Range - AWG :
Datasheets
ECH350R-12P-BK
DINKLE Corporation USA ECH350R-12P-BK
0.138 (3.50mm) Black 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) ECH350R
ECH350R-12P-BK Overview
ECH350R-12P-BK Features
ECH350R series
ECH350R-12P-BK Applications
There are a lot of Dinkle
ECH350R-12P-BK Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM