ECH-S1181JZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECH-S1181JZ
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 180PF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Height :
6.5mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
ECHS(Z)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.335Lx0.157W 8.50mmx4.00mm
Packing Method :
TR
Package / Case :
Radial
Lead Length :
25mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Applications :
High Frequency, Switching
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
180pF
Lead Pitch :
5.0038mm