ECE-T2WA471EA
Mfr.Part #
ECE-T2WA471EA
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
1.37968mA
Tan Delta :
0.15
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
4
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height :
50mm
Dissipation Factor :
15 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
2.436A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
22.5044mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
470µF
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
450V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
450V
Series :
T-HA
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
353mOhm
Ripple Current :
1.74A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.74A @ 120Hz
Polar
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheets
ECE-T2WA471EA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-T2WA471EA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:4, Mounting Type:Through Hole, Voltage:450V, Operating Temperature:-25°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead, ECE-T2WA471EA pinout, ECE-T2WA471EA datasheet PDF, ECE-T2WA471EA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-T2WA471EA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECE-T2WA471EA
T-HA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.74A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead