ECE-T2GA821EA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-T2GA821EA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
2.480 63.00mm
Termination :
Snap in
Ripple Current @ High Frequency :
3.416A @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
820µF
Series :
T-HA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
202mOhm
Resistance :
202mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
3A @ 120Hz
Lead Pitch :
22.5044mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Test Frequency :
120Hz
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
63mm
Polarization :
Polar
Diameter :
35mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
15 %
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
2.44A
Number of Pins :
4
Datasheets
ECE-T2GA821EA
Panasonic ECE-T2GA821EA
T-HA 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.44A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead