ECE-A1HN010U
Mfr.Part #
ECE-A1HN010U
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Diameter :
5mm
Leakage Current :
0.003mA
Capacitance :
1μF
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radial, Can
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Polarization :
Bi-Polar
Packaging :
Bulk
Published :
Series :
SU
Voltage - Rated :
50V
Tan Delta :
0.15
Polarity :
NON-POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
17mA @ 10kHz
Length :
11mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Datasheets
ECE-A1HN010U
Panasonic ECE-A1HN010U
SU 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can