ECE-A1EN102U
Mfr.Part #
ECE-A1EN102U
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Height :
25mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
25V
Voltage :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
1000µF
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Mount :
PCB, Through Hole
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
7.5mm
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
680mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Leakage Current :
3μA
Dissipation Factor :
0.15 %
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Polarization :
Bi-Polar
Tolerance :
±20%
Series :
SU
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.156A @ 10kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
ECE-A1EN102U
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1EN102U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:25V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, ECE-A1EN102U pinout, ECE-A1EN102U datasheet PDF, ECE-A1EN102U amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1EN102U ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECE-A1EN102U
SU 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 680mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 7.5mm Radial, Can