ECD-G0E3R3C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECD-G0E3R3C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1mm
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Published :
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
500μm
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
ECD
Tolerance :
±0.25pF
Feature :
High Q, Low Loss
Weight :
793.786648μg
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Width :
0.5mm
Thickness :
558.8μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
3.3pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Depth :
500μm
Datasheets
ECD-G0E3R3C
Panasonic ECD-G0E3R3C
ECD 3.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
ECD-G0E3R3C Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
ECD-G0E3R3C Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V