ECA-1HM470I
Mfr.Part #
ECA-1HM470I
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
130mA
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radial, Can
Number of Terminations :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
221mA @ 10kHz
Height :
11.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
M
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
2.5mm
Leakage Current :
3mA
Dissipation Factor :
0.12 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
47μF
Mount :
PCB, Through Hole
Contact Plating :
Tin
Diameter :
6.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
ECA-1HM470I
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1HM470I from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:50V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, ECA-1HM470I pinout, ECA-1HM470I datasheet PDF, ECA-1HM470I amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1HM470I ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECA-1HM470I
M 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 130mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can