ECA-1AHG101I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECA-1AHG101I
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
165mA @ 100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
NHG
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
100μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current :
110mA
Lead/Base Style :
Straight
Length :
11.2mm
Datasheets
ECA-1AHG101I
Panasonic ECA-1AHG101I
NHG 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 110mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can