EC381R-12P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EC381R-12P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
TERM BLK 12POS 3.81MM SCRW PLG
Stock
210
In Stock :
210
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Type :
Plug, Female Sockets
Features :
Positions Per Level :
12
Series :
EC381R
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Header Orientation :
Current - IEC :
14A
Number of Levels :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions :
12
Voltage - UL :
300 V
Pitch :
0.150 (3.81mm)
Termination Style :
Screw
Plug Wire Entry :
90°
Voltage - IEC :
320 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current - UL :
8 A
Color :
Green
Datasheets
EC381R-12P
DINKLE Corporation USA EC381R-12P
0.150 (3.81mm) Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EC381R Tin
EC381R-12P Overview
EC381R-12P Features
EC381R series
EC381R-12P Applications
There are a lot of Dinkle
EC381R-12P Terminal Blocks applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM