EC21QS10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EC21QS10
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO-214AC
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Current-Max :
1000μA
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
C BEND
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminals :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
HTS Code :
Number of Phases :
1
Forward Voltage-Max :
0.85V
Nihon Inter Electronics Corporation
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package Shape :
RECTANGULAR
Application :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Surface Mount :
yes
Non-rep Pk Forward Current-Max :
50A
Output Current-Max :
1.3A
Datasheets
EC21QS10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB