EB4201500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EB4201500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 21P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Series :
EB
Screw Thread :
M3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Pitch :
0.197 5.00mm
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Current :
20A
Number of Levels :
2
Housing Material :
Thermoplastic
Positions Per Level :
21
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
300V
Feature :
Interlocking (Side)
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Wire Gauge :
12-22 AWG
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Datasheets
EB4201500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek EB4201500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, EB4201500000G pinout, EB4201500000G datasheet PDF, EB4201500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek EB4201500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG EB