EB3401500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EB3401500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 17P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Levels :
2
Positions Per Level :
17
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Screw Thread :
M3
Series :
EB
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
300V
Wire Gauge :
12-22 AWG
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Current :
20A
Pitch :
0.197 5.00mm
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Feature :
Interlocking (Side)
Datasheets
EB3401500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek EB3401500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, EB3401500000G pinout, EB3401500000G datasheet PDF, EB3401500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek EB3401500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG EB