EB2201500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EB2201500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 11P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Wire Gauge :
12-22 AWG
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Interlocking (Side)
Positions Per Level :
11
Number of Levels :
2
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
EB
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Voltage :
300V
Packaging :
Bulk
Current :
20A
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Thread :
M3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Torque - Screw :
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Datasheets
EB2201500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek EB2201500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, EB2201500000G pinout, EB2201500000G datasheet PDF, EB2201500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek EB2201500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 2 Levels 12-22 AWG EB