EB-PS-AC48-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EB-PS-AC48-120
Manufacturer
Red Lion
Description
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Manufacturer :
Red Lion
Product Category :
Mount :
DIN Rail
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
DIN Rail
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-20°C~70°C With Derating
Efficiency :
85%
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
2.5A
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input :
85V~133VAC 176V~264VAC
Size / Dimension :
3.94Lx2.36W x 4.92 H 100.0mmx60.0mmx125.0mm
Height :
124.968mm
Max Power Dissipation :
120W
Voltage - Output 1 :
48V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Enclosed
Power (Watts) :
120W
Approval Agency :
CE, CSA, cULus, TUV-GS
Series :
EB-PS (120W)