EASV1003RA0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EASV1003RA0
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
PCB SIDE VIEW SMD LED RED
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Product Type :
LED - Standard
Size / Dimension :
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Color :
Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.95V
Wavelength - Dominant :
626nm
Height (Max) :
0.35mm
Product Category :
Standard LEDs - SMD
Everlight
Subcategory :
LEDs
Configuration :
Color :
Red
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Peak :
632nm
Lens Transparency :
Clear
Supplier Device Package :
2-SMD
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
HTS Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Base Product Number :
EASV1003
Millicandela Rating :
20mcd
Brand :
Everlight
Packaging :
Reel
Viewing Angle :
125°
Illumination Color :
Red
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Test :
5mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Features :
Product :
Red LEDs
RoHS :
Details
Lens Size :
1.00mm x 0.30mm