EAPL4508RGBA0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAPL4508RGBA0
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
PLCC SIDE VIEW SMD LED RED-GREEN
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Series :
Product Status :
Active
Illumination Color :
RGB
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Mounting Style :
SMD/SMT
Current - Test :
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Everlight
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
LEDs
Wavelength - Dominant :
624nm Red, 530nm Green, 460nm Blue
Product Category :
Standard LEDs - SMD
Lens Color :
Colorless
Brand :
Everlight
Lens Size :
3.40mm x 0.80mm
Wavelength - Peak :
632nm Red, 518nm Green, 468nm Blue
RoHS :
Details
Product :
RGB LEDs
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.15V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue
Configuration :
Independent
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Viewing Angle :
120°
Packaging :
Reel
Size / Dimension :
4.50mm L x 1.25mm W
Base Product Number :
EAPL4508
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
500mcd Red, 900mcd Green, 325mcd Blue
Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Features :
Product Type :
LED - Standard
Height (Max) :
0.90mm