E3T-FT12-M3J 0.3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E3T-FT12-M3J 0.3M
Manufacturer
Omron Automation
Description
SENSOR THROUGH-BEAM 500MM NPN
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Sensing Method :
Through-Beam
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Connection Method :
Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Light Source :
Red (650nm)
Series :
E3T
Response Time :
1ms
Output Configuration :
NPN - Open Collector/Dark-ON
Ingress Protection :
IEC IP67
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensing Distance :
19.685 (500mm)
Voltage - Supply :
12V~24V
Datasheets
E3T-FT12-M3J 0.3M
12V~24V E3T Series Through-Beam -25°C~55°C
E3T-FT12-M3J 0.3M Overview
E3T-FT12-M3J 0.3M Features
Sensing Distance: 19.685 (500mm)
Response Time: 1ms
Operating Temperature: -25°C~55°C