E2EW-X22B3D30-M1TJ 0.3M
Mfr.Part #
E2EW-X22B3D30-M1TJ 0.3M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
M30;4X;PNP;NONC;COM2
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Response Frequency :
2Hz
Operating Supply Voltage :
10 V to 30 V
Operating Supply Current :
20 mA
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Base Product Number :
E2EW-X22
Output Type :
PNP-NC/NO, 3-Wire
Sensing Distance :
0.866" (22mm)
Omron
10V ~ 30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2EW Series Stainless Steel Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
E2EW-X22B3D30-M1TJ 0.3M Overview
To make it easier for you, this Sensor is included with the Cylinder, Threaded - M30 package. The proximity sensors can work well with the operating temperature of 0°C ~ 85°C. It is recommended that the supply voltage of proximity sensors be set to 10 V to 30 V for maximum efficiency. If you want to maximize efficiency, you should set the current of this electronic part to 20 mA.
E2EW-X22B3D30-M1TJ 0.3M Features
E2EW Series
Operating Temperature: 0°C ~ 85°C
Sensing Distance: 0.866" (22mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 2Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Operating Supply Current: 20 mA