E2EW-X20B3D30-M1TJ 0.3M
Mfr.Part #
E2EW-X20B3D30-M1TJ 0.3M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
M30;3X;PNP;NONC;COM2
Response Frequency :
2Hz
Sensing Distance :
0.787" (20mm)
Operating Supply Current :
20 mA
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Operating Supply Voltage :
10 V to 30 V
Base Product Number :
E2EW-X20
Output Type :
PNP-NC/NO, 3-Wire
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
E2EW
10V ~ 30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2EW Series Stainless Steel Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
E2EW-X20B3D30-M1TJ 0.3M Overview
As an added convenience, the Cylinder, Threaded - M30 package includes it. Temperatures of 0°C ~ 85°C are ideal for proximity sensors. To maximize the efficiency of proximity sensors, it is recommended that the supply voltage be set to 10 V to 30 V. Setting the current of this electronic part to 20 mA will maximize its efficiency.
E2EW-X20B3D30-M1TJ 0.3M Features
E2EW Series
Operating Temperature: 0°C ~ 85°C
Sensing Distance: 0.787" (20mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 2Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Operating Supply Current: 20 mA