E2EW-X12B218-M1TJ 0.3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2EW-X12B218-M1TJ 0.3M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
M18;4X;PNP;NC;NON IO-LINK
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Shielding :
Shielded
Material - Body :
Stainless Steel
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Minimum Operating Temperature :
0 C
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Package :
Box
Brand :
Omron Automation and Safety
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Output Configuration :
PNP Open Collector
Sensor Type :
Inductive
Termination Style :
Cable with Connector
Series :
E2EW
Sensing Method :
Inductive
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP67
Omron
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
Response Frequency :
2Hz
Mounting Style :
Flush
Operating Supply Current :
16 mA
Sensing Distance :
0.472" (12mm)
Subcategory :
Sensors
Compliance :
CSA, UL
Product Category :
Proximity Sensors
Operating Supply Voltage :
10 V to 30 V
Base Product Number :
E2EW-X12
Indicator :
LED
10V ~ 30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2EW Series Stainless Steel Cable with Connector Cylinder, Threaded - M18
E2EW-X12B218-M1TJ 0.3M Overview
As an added convenience, the Cylinder, Threaded - M18 package includes it. Temperatures of 0°C ~ 85°C are ideal for proximity sensors. To maximize the efficiency of proximity sensors, it is recommended that the supply voltage be set to 10 V to 30 V. Setting the current of this electronic part to 16 mA will maximize its efficiency.
E2EW-X12B218-M1TJ 0.3M Features
E2EW Series
Operating Temperature: 0°C ~ 85°C
Sensing Distance: 0.472" (12mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 2Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Operating Supply Current: 16 mA