E2EW-X10B130 5M
Mfr.Part #
E2EW-X10B130 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
M30;1X;PNP;NO;NON IO-LINK
Proximity Sensors - Industrial
Sensing Method :
Inductive
Product Category :
Proximity Sensors
Material - Body :
Stainless Steel
Operating Supply Current :
16 mA
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Output Configuration :
PNP Open Collector
Operating Supply Voltage :
10 V to 30 V
Base Product Number :
E2EW-X10
Ingress Protection :
IP67
Termination Style :
Cable Leads
Sensor Type :
Inductive
Minimum Operating Temperature :
0 C
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Mounting Style :
Flush
Shielding :
Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Subcategory :
Sensors
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Brand :
Omron Automation and Safety
Package :
Box
Omron
Compliance :
CSA, UL
Series :
E2EW
Product Status :
Active
Response Frequency :
40Hz
Datasheets
E2EW-X10B130 5M
10V ~ 30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2EW Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2EW-X10B130 5M Overview
It comes with the Cylinder, Threaded - M30 package to make it easier for you. Operating temperatures of 0°C ~ 85°C can be suitable for proximity sensors. In order to achieve maximum efficiency, proximity sensors should be supplied with a voltage of 10 V to 30 V. Set the current of this electronic part to 16 mA if you want maximum efficiency.
E2EW-X10B130 5M Features
E2EW Series
Operating Temperature: 0°C ~ 85°C
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 40Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Operating Supply Current: 16 mA