E2EW-QX20C130 5M
Mfr.Part #
E2EW-QX20C130 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
M30;3X;NPN;NO;NON IO-LINK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Compliance :
CSA, UL
Minimum Operating Temperature :
0 C
Response Frequency :
2Hz
Base Product Number :
E2EW-QX20
Operating Supply Current :
16 mA
Mounting Style :
Flush
Package :
Box
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Supply Voltage :
10 V to 30 V
Shielding :
Shielded
Sensing Distance :
0.787" (20mm)
Ingress Protection :
IP67
Sensing Method :
Inductive
Brand :
Omron Automation and Safety
Termination Style :
Cable Leads
Material - Body :
Stainless Steel
Output Configuration :
NPN Open Collector
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Subcategory :
Sensors
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Omron
Series :
E2EW
Product Category :
Proximity Sensors
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Datasheets
E2EW-QX20C130 5M
10V ~ 30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2EW Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2EW-QX20C130 5M Overview
In order to make things easier for you, it's included in the Cylinder, Threaded - M30 package. It is possible to operate proximity sensors successfully at a temperature of 0°C ~ 85°C. Maximum efficiency is achieved by setting proximity sensors' supply voltage to 10 V to 30 V. Set the current of this electronic part to 16 mA for maximum efficiency.
E2EW-QX20C130 5M Features
E2EW Series
Operating Temperature: 0°C ~ 85°C
Sensing Distance: 0.787" (20mm)
Voltage - Supply: 10V ~ 30V
Response Frequency: 2Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Operating Supply Current: 16 mA