E2EQ-X12B1T18 2M
Mfr.Part #
E2EQ-X12B1T18 2M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE
Product Category :
Unclassified
Mounting Type :
Flush
Communication Protocol :
IO-LINK
Product Category :
Proximity Sensors
Omron
Width :
18mm
Length :
55.3mm
Series :
Thread Size :
M18 x 1
Package :
Bulk
Output Type :
PNP
Switching Current :
16 mA
Base Product Number :
E2EQ-X12
IP Rating :
IP67, IP67G, IP69K
Maximum Operating Temperature :
+70°C
Product Status :
Active
Terminal Type :
CABLE
Minimum Operating Temperature :
-25°C
Shielding :
Shielded
Brand :
Omron Automation and Safety
Body Style :
Barrel
RoHS :
Details
Supply Voltage :
10 → 30 V dc
Housing Material :
Brass
Subcategory :
Sensors
Datasheets
E2EQ-X12B1T18 2M
* Series
E2EQ-X12B1T18 2M Overview
It's important that the reed switch's internal contacts pass 16 mA for the proximity sensors to work.