E2E-X50MB1DL30-R 5M
Mfr.Part #
E2E-X50MB1DL30-R 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR INDUCT 50MM PNP M30 NO
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable Leads
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply :
10V~30V
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Response Frequency :
100Hz
Series :
E2E
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensing Distance :
1.969 (50mm)
Factory Lead Time :
37 Weeks
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X50MB1DL30-R 5M Overview
E2E-X50MB1DL30-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.969 (50mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X50MB1DL30-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X50MB1DL30-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Assembly lines
  • Parking
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD