E2E-X40MB1TL30 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2E-X40MB1TL30 2M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR INDUCT 40MM PNP M30 NO
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensing Distance :
1.575 (40mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Response Frequency :
100Hz
Sensor Type :
Inductive
Voltage - Supply :
10V~30V
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable Leads
Series :
E2E
Ingress Protection :
IP67, IP69K
RoHS Status :
RoHS Compliant
Indicator :
LED
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Factory Lead Time :
37 Weeks
Datasheets
E2E-X40MB1TL30 2M
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X40MB1TL30 2M Overview
E2E-X40MB1TL30 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 1.575 (40mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X40MB1TL30 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X40MB1TL30 2M Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD