E2E-X30MC2L30-R 5M
Mfr.Part #
E2E-X30MC2L30-R 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR INDUCT 30MM NPN M30 NC
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Series :
E2E
Response Frequency :
100Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Sensing Distance :
1.181 (30mm)
Termination Style :
Cable Leads
Factory Lead Time :
37 Weeks
Voltage - Supply :
10V~30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X30MC2L30-R 5M Overview
E2E-X30MC2L30-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 1.181 (30mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X30MC2L30-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X30MC2L30-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD