E2E-X22C230-M1TJ 0.3M
Mfr.Part #
E2E-X22C230-M1TJ 0.3M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR INDUCT 22MM NPN M30 NC
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Response Frequency :
200Hz
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply :
10V~30V
Sensing Distance :
0.866 (22mm)
Termination Style :
Cable with Connector
Shielding :
Shielded
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
E2E-X22C230-M1TJ 0.3M Overview
E2E-X22C230-M1TJ 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.866 (22mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X22C230-M1TJ 0.3M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X22C230-M1TJ 0.3M Proximity Sensors applications.
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Assembly lines
  • Parking
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD