E2E-X22B230-R 5M
Mfr.Part #
E2E-X22B230-R 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR INDUCT 22MM PNP M30 NO
Voltage - Supply :
10V~30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Sensing Distance :
0.866 (22mm)
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
37 Weeks
Series :
E2E
Sensor Type :
Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Response Frequency :
200Hz
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Termination Style :
Cable Leads
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Datasheets
E2E-X22B230-R 5M
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X22B230-R 5M Overview
E2E-X22B230-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.866 (22mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X22B230-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X22B230-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD