E2E-X20MC2L18-R 5M
Mfr.Part #
E2E-X20MC2L18-R 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Description
SENSOR INDUCT 20MM NPN M18 NC
Response Frequency :
200Hz
Voltage - Supply :
10V~30V
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Sensing Distance :
0.787 (20mm)
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Termination Style :
Cable Leads
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
37 Weeks
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
E2E-X20MC2L18-R 5M Overview
E2E-X20MC2L18-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X20MC2L18-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X20MC2L18-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD