E2E-X20MC2L18-R 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2E-X20MC2L18-R 2M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
SENSOR INDUCT 20MM NPN M18 NC
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensor Type :
Inductive
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Shielding :
Unshielded
Indicator :
LED
Termination Style :
Cable Leads
Sensing Distance :
0.787 (20mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
E2E
Response Frequency :
200Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
37 Weeks
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Voltage - Supply :
10V~30V
Ingress Protection :
IP67, IP69K
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
E2E-X20MC2L18-R 2M Overview
E2E-X20MC2L18-R 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X20MC2L18-R 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X20MC2L18-R 2M Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD