E2E-X20MC1L18-R 2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2E-X20MC1L18-R 2M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
SENSOR INDUCT 20MM NPN M18 NO
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Indicator :
LED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Series :
E2E
Response Frequency :
200Hz
Sensing Distance :
0.787 (20mm)
Factory Lead Time :
37 Weeks
Sensor Type :
Inductive
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Termination Style :
Cable Leads
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Voltage - Supply :
10V~30V
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
E2E-X20MC1L18-R 2M Overview
E2E-X20MC1L18-R 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X20MC1L18-R 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X20MC1L18-R 2M Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD