E2E-X20MB1TL18-M1
Mfr.Part #
E2E-X20MB1TL18-M1
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Description
SENSOR INDUCT 20MM PNP M18 NO
Proximity Sensors - Industrial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Response Frequency :
200Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Series :
E2E
Voltage - Supply :
10V~30V
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Termination Style :
Connector
Factory Lead Time :
37 Weeks
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Sensing Distance :
0.787 (20mm)
Datasheets
E2E-X20MB1TL18-M1
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
E2E-X20MB1TL18-M1 Overview
E2E-X20MB1TL18-M1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X20MB1TL18-M1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X20MB1TL18-M1 Proximity Sensors applications.
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Assembly lines
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD