E2E-X1R5B1D8-R 5M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2E-X1R5B1D8-R 5M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
Download
Description
SENSOR INDUCT 1.5MM PNP M8 NO
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Indicator :
LED
Voltage - Supply :
10V~30V
Response Frequency :
2kHz
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Factory Lead Time :
37 Weeks
Shielding :
Shielded
Material - Body :
Stainless Steel
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Series :
E2E
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Sensing Distance :
0.059 (1.5mm)
Sensor Type :
Inductive
Termination Style :
Cable Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
E2E-X1R5B1D8-R 5M
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2E Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder, Threaded - M8
E2E-X1R5B1D8-R 5M Overview
E2E-X1R5B1D8-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X1R5B1D8-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X1R5B1D8-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD