E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Mfr.Part #
E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR PROX INDUCTV 18MM CYL .3M
Response Frequency :
100Hz
Voltage - Supply :
10V~40V
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Termination Style :
Cable with Connector
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Ingress Protection :
IP67
Sensing Distance :
0.709 (18mm)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
10V~40V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
E2E-X18ME1-M1J 0.3M Overview
E2E-X18ME1-M1J 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.709 (18mm)
Voltage - Supply: 10V~40V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X18ME1-M1J 0.3M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X18ME1-M1J 0.3M Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD