E2E-X18MB1D30-R 5M
Mfr.Part #
E2E-X18MB1D30-R 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Description
SENSOR INDUCT 18MM PNP M30 NO
Factory Lead Time :
37 Weeks
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Sensing Distance :
0.709 (18mm)
Response Frequency :
100Hz
Termination Style :
Cable Leads
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Voltage - Supply :
10V~30V
RoHS Compliant
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
E2E-X18MB1D30-R 5M Overview
E2E-X18MB1D30-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.709 (18mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X18MB1D30-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X18MB1D30-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD