E2E-X16MC212 2M
Mfr.Part #
E2E-X16MC212 2M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Description
SENSOR INDUCT 16MM PNP M12 NC
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Sensing Distance :
0.63 (16mm)
Termination Style :
Cable Leads
Response Frequency :
400Hz
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Voltage - Supply :
10V~30V
Datasheets
E2E-X16MC212 2M
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M12 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
E2E-X16MC212 2M Overview
E2E-X16MC212 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.63 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X16MC212 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X16MC212 2M Proximity Sensors applications.
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD