E2E-X16MB3D18-R 5M
Mfr.Part #
E2E-X16MB3D18-R 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Description
SENSOR INDUCT 16MM PNP M18 NO/NC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Response Frequency :
400Hz
Output Type :
PNP-NC/NO, 3-Wire
Sensing Distance :
0.63 (16mm)
Factory Lead Time :
37 Weeks
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
10V~30V
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
E2E-X16MB3D18-R 5M Overview
E2E-X16MB3D18-R 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -40°C~85°C
Sensing Distance: 0.63 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X16MB3D18-R 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X16MB3D18-R 5M Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD