E2E-X16MB1TL12 5M
Mfr.Part #
E2E-X16MB1TL12 5M
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Description
SENSOR INDUCT 16MM PNP M12 NO
Response Frequency :
400Hz
Sensing Distance :
0.63 (16mm)
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Termination Style :
Cable Leads
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Voltage - Supply :
10V~30V
Datasheets
E2E-X16MB1TL12 5M
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M12 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
E2E-X16MB1TL12 5M Overview
E2E-X16MB1TL12 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.63 (16mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X16MB1TL12 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X16MB1TL12 5M Proximity Sensors applications.
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD