E2E-X14MD1-M1G
Mfr.Part #
E2E-X14MD1-M1G
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
Ingress Protection :
IP67
Shielding :
Unshielded
Sensing Distance :
0.551 (14mm)
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
2 Weeks
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Mount :
Panel
Voltage - Supply :
10V~30V
Termination Style :
Connector
Response Frequency :
400Hz
Output Type :
NPN-NO, 2-Wire
Housing Material :
Brass
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Datasheets
E2E-X14MD1-M1G
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18 2-Pin
E2E-X14MD1-M1G Overview
As a convenience to you, it has been included in package Cylinder, Threaded - M18. When the operating temperature is -25°C~70°C, proximity sensors are able to function properly. There are 2 pins on this electronic component.
E2E-X14MD1-M1G Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.551 (14mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X14MD1-M1G Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X14MD1-M1G Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD