E2E-X14B1T18-M1
Mfr.Part #
E2E-X14B1T18-M1
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Description
SENSOR INDUCT 14MM PNP M18 NO
Termination Style :
Connector
Sensing Distance :
0.551 (14mm)
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Shielding :
Shielded
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Voltage - Supply :
10V~30V
Response Frequency :
350Hz
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Datasheets
E2E-X14B1T18-M1
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
E2E-X14B1T18-M1 Overview
E2E-X14B1T18-M1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.551 (14mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 350Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X14B1T18-M1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X14B1T18-M1 Proximity Sensors applications.
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD