E2E-X12C118-M1
Mfr.Part #
E2E-X12C118-M1
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Description
SENSOR INDUCT 12MM NPN M18 NO
Termination Style :
Connector
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Sensing Distance :
0.472 (12mm)
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Response Frequency :
500Hz
Voltage - Supply :
10V~30V
Datasheets
E2E-X12C118-M1
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M18
E2E-X12C118-M1 Overview
E2E-X12C118-M1 Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.472 (12mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X12C118-M1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X12C118-M1 Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD