E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Termination Style :
Cable with Connector
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Supply :
10V~30V
Indicator :
LED
Series :
E2E
Sensor Type :
Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67
Output Type :
NPN-NO, 2-Wire
Response Frequency :
400Hz
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M Overview
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety
E2E-X10D1-M1TGJ 0.3M Proximity Sensors applications.
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
  • TV
  • PC monitors
  • Rice cookers
  • Smart toilets
  • Recycling plants
  • Self-driving cars
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD